Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vítejte na stránkách jachtsportu

Tyto nekomerční stránky chtějí svým obsahem trochu přispět k popularizaci Jachtingu.

Proč jsem se rozhodl založit tyto stránky? Chci alespoň trochu pomoci těm,kteří se rozhodují jak a zdali mají začít s jachtingem.

Co je to jachting?Pro někoho to bude jen svezení na lidi někde na jezeře nebo přehradě s kamarádem,pro druhé to bude vidina dálek a nekonečnosti moří a oceánů,další tu bude hledat možnost porovnávat své schopnosti s druhými v různých závodech ať na vodách vnitrozemských či,jak začalo být v poslední době moderní,na mořích.A v neposlední řadě se zde také objeví ti,kteří mají tvůrčího ducha a budou si chtít loď,na které poplují,sami postavit.A tak jak pro některé poznání jachtingu skončí po první plavbě,tak se najdou ti,pro které se jachting a to jak na vodách vnitrozemských,tak i na mořích stane součástí života,jak se říká stane se z toho životní styl.A to byl i můj osud.

Před více jak čtyřicetipěti léty mě můj přítel,se kterým jsem se nedlouho předtím seznámil,pozval na projížďku na plachetnici na blízké přehradě.No a to byla ta jiskra,která mě zapálila pro tuto zálibu,či chcete-li sport.Byl jsem plavbou tak nadšený,že ještě tentýž rok jsem si podobnou plachetnici koupil a pravidelně v létě o víkendech rok co rok se na ní plavil.

Pak asi po sedmi létech jsme se já a mě podobní na přehradě združili do jachetního oddílu a náš jachting nabral jiný rozměr a to závodění.Samozřejmě že naše lodě byly je rekreační a zastaralé a tak jsme začali stavět nové,třídové lodě a jezdili po republice na závody.

Toto období u mě trvalo asi deset let a pak jsme se s kamarády domluvili a vyjeli si na naši první plavbu na moře.Kapitán a majitel té lodi nás pilně zaučoval pro plavbu na moři,protože ta má trochu jiná specifika než plavba na vnitřních vodách.Ale to byl pro mě také konec s okruhovým jachtingem,protože moře mě dostalo.Prodal jsem svoji závodní loď,nakoupil materiál a plány a začal stavět svou první námořní plachetnici.Přitom jsem si každý rok zlepšoval svoje umění jak v plavbách na mořích,tak teorií potřebnou k získání průkazu k plavbě na moři.Takže,když jsem v roce 1987 poprvé vyplul na své lodi na vody Jadranu,bylo mé štěstí dokonalé.Následovalo dvanáct let plaveb na této lodi a to nejen na Jadranu ale i Baltu,Ligurském aTyrhénském moři při plavbách kolem Elby a Korsiky.

Ale jak říká klasik „na moři je každá loď malá“ tak jsem si později pořídil větší loď a po dalších pěti letech ještě větší kterou mám dodnes.Takže jsem vlastně svůj život podřídil své zálibě a protože jsem od prvopočátku námořního jachtingu zapojil i svou ženu a děti,stal se námořní jachting každoroční potřebou i pro ně.Dnes už jako důchodce trávím na moři prakticky celé léto.Uskutečnili jsme s manželkou i větší plavby,pluli jsme do Tunisu,na Maltu,Liparské ostrovy,na Baleáry a loni v zimě jsme pluli v Karibiku.A tak jen doufám,že mě to ještě pár let vydrží.

Proto říkám všem kteří váhají zda začít s jachtingem – ano,žijte s jachtingem naplno,a pokud by to neměl být jachting,tak stejně žijte naplno ale s jachtingem je to lepší a plnější.Na světě je plno krásných věcí a je toho mnoho k obdivování,ale pro mě je nejkrásnější když kotvím někde v mořské zátoce za teplého večera,nad hlavou hvězdné nebe,kolem sebe své bližní,to je k nezaplacení.

Samozřejmě že není vždy jen pohoda,přijdou i chvíle kdy bývá ouvej,ale když respektujeme moře,tak to nám vždy nakonec ukáže tu lepší tvář a dovolí nám se po něm plavit bez vážnějších problémů.Respektování moře je základem pro úspěšné plavby a každý přece chce vždy v pořádku doplout do cíle své plavby.

Kap.Navrátil

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Cesta okolo sveta

(Zuzana Hulanska, 9. 10. 2011 15:28)

Sme traja slovaci dvaja muzi vo veku 45 rokov skuseny dlhorocny yachtari a ja 48 rocna zena, vsetci sportovci. Hladame posadku, ktora by nas prijala medzi seba na dlho dobu cestu okolo sveta. Sme pripraveny sa pridat, ako nahle to bude mozne, najradsj co najskor este v tomto roku 2011. Srdecne dakujeme za Vasu spatnu vazbu.

Re: Cesta okolo sveta

(Zuzana Hulanska, 9. 10. 2011 15:30)

Ak by Ste mi dokazali poradit, prosim Vas poslite mi info na zhzhulka@gmail.com
Srdecne dakujeme

Re: Cesta okolo sveta

(fedor racik, 7. 6. 2012 22:25)

hladam posadku na cestu okolo sveta, popripade spolomajitela jachty